Produkty żeglarskie

porady żeglarskie

Najczęściej kupowane

Najsłynniejsze regaty świata.

Żeglarstwo to fascynująca dyscyplina sportowa. Co roku na świecie odbywają się setki tysięcy zawodów w których biorą udział miliony żeglarzy. Jak w każdym sporcie, są imprezy w których uczestniczą najlepsi żeglarze, które śledzą miliony miłośników żeglarstwa i z którymi związana jest długoletnia historia i prestiż. Które regaty żeglarskie sa największe lub najsłynniejsze na świecie i czym się wyróżniają?

Regaty to jedna z najbardziej emocjonujących stron żeglarstwa. W tych na najwyższym poziomie spotkać możemy nowoczesne jachty, wielkie budżety, najlepsze załogi, zainteresowanie światowych mediów, zaciętą sportową rywalizację, bicie rekordów i duże prędkości. Wszystko to powoduje, że najsłynniejsze regaty świata cieszą gigantycznym zainteresowaniem nie tylko wśród żeglarzy. Do najsłynniejszych wydarzeń sportowych w świecie żeglarstwa zaliczyć możemy bez wątpienia:

Regaty żeglarskie Ocean Race

żródło fotografii: pl.wikipedia.org/wiki/Volvo_Ocean_RaceFotografia, autor: jakez29120 from PONT L'ABBE, FRANCE

America’s Cup - Puchar Ameryki

Do najbardziej prestiżowych morskich regat świata, będących jednocześnie najstarszym wydążeniem w zestawieniu, zaliczamy Puchar Ameryki. Ich historia zaczęła się w 1851 roku, kiedy amerykański szkuner „America” zwyciężył w brytyjskich regatach wokół wyspy Wight i zdobył wówczas posrebrzany puchar ważący około 3 kg ufundowany przez Royl Yacht Squadron. Zwycięska załoga, sześć lat później, przekazała trofeum Jacht Klubowi Nowy Jork jako „wieczny puchar wyzwań dla przyjaznej rywalizacji między narodami”. W 1870 roku po raz pierwszy wyzwanie w celu zdobycia Pucharu Ameryki rzucili amerykanom Brytyjczycy. Od tego czasu walka o puchar, zwany wśród żeglarzy „Świętym Gralem” lub żartobliwie „Starym Dzbankiem”, trwa regularnie i przyciąga najlepsze żeglarskie drużyny na świecie.

Od 1882 roku Puchar Ameryki to regaty match racingowe, co oznacza że rywalizacja przebiega tylko po miedzy dwoma jachtami. Od 1930 roku startujące w zawodach jachty musza mieć ten sam rating, dzięki czemu wygrywa ta załoga która pierwsza przekroczy linię mety.

Regaty America’s Cup mają na swoim koncie rekord świata jakim jest najdłuższe nieprzerwane pasmo zwycięstw przez jeden kraj. Od samego początku w rywalizacji wygrywało USA, nieprzerwanie przez 132 lata z rzędu aż do roku 1983 kiedy to wystawiona przez Royal Perth załoga jachtu Australia II, pierwszy raz w historii regat pokonała amerykański jacht Liberty dowodzony przez Denisa Connera. Było to tak ogromne wydarzenie sportowe, że nakręcono nawet film fabularny pt. „Wind” ukazujący walkę o odzyskanie Pucharu Ameryki.

The Ocean Race

The Ocean Race to wieloetapowe, załogowe regaty dookoła świata, które wcześniej nazywały się Whitbread Round the World Race i Volvo Ocean Race. Pierwsza edycja tych zmagań miała miejsce w 1973 roku i wystartowały w niej dwa polskie jachty – „Copernicus” pod dowództwem Zygfryda Perlickiego i „Otago”, którym kierował Zdzisław Pieńkawa. W kolejnych latach na tych zawodach żaden jacht nie reprezentował naszych barw narodowych.

Regaty The Ocean Race są obecnie jedna z najbardziej medialnych imprez żeglarskich na świecie. Transmisje telewizyjne z tego popularnego wydarzenia sportowego obejrzało łącznie ponad dwa miliardy telewidzów. Tłumnie są też odwiedzane wioski regatowe w których odnotowano już ponad dwa i pół miliona osób.

W 2023 roku nastąpił wielki moment w historii polskiego żeglarstwa. Jacht WindWhisper Racing Team płynący pod polską banderą zwyciężył w legendarnych regatach Ocean Race w klasie VO65.

Vendée Globe

Vendée Globe bardzo znane regaty dla prawdziwych twardzieli. Śmiałkowie podejmujący wyzwanie w tym wyścigu, płyną samotnie dookoła świata bez zawijania do portu i bez asysty z zewnątrz. Regaty Vendée Globe organizowane są od 1989 roku. Zwycięzcą pierwszej edycji został Titouan Lamazou, który pokonał wokółziemską trasę w ciągu 109 dni. Obecny rekord regat Vendée Globe należy od 2017 roku do Armela Le Cleac’ha i wynosi nieco podad 74 dni.

Wśród polskich śmiałków biorących udział w tym wydarzeniu był Zbigniew Gutkowski, który w latach 2012-2013 wystartował na jachcie „Energa”. Niestety nie ukończył on regat na skutek awarii autopilota. Polak musiał wycofać się po zaledwie jedenastu dniach.

Sydney Hobart

Sydney Hobart to jedne z najtrudniejszych i najbardziej znanych regat żeglarskich na świecie. Pierwsza edycja w której wystartowało 9 jachtów odbyła się w 1945 roku. Gospodarzem regat jest Cruising Yacht Club of Australia który współpracuje z Royal Yacht Club of Tasmania. Start odbywa się 26 grudnia w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w Sydney w Australii, a meta mieści się w Hobart W Tasmanii. Trasa regat wynosi 630 mil morskich (1167 km), i wydaje się prosta, ale rejon w którym odbywa się wyścig słynie ze zmiennej pogody, silnych wiatrów i sztormowych warunków które nieraz doprowadziły do tragedii.

Sklep żeglarski Yachtaman www.osprzetzeglarski.pl